
Energetické hodnocení
Energetické hodnocení budov je komplexní proces, sloužící pro optimalizaci návrhu nebo provozu projektovaných nebo stávajících budov.
Pod pojmem "energetické hodnocení budov" je myšlen proces vedoucí ke stanovení energetické náročnosti budov. Snaha o snižování energetické náročnosti budov vychází ze směrnic Evropského parlamentu. Do českého právního prostředí je zakotvena v "Zákoně č. 406/2000sb. o hospodaření energií" a souvisejících vyhláškách.
Nástrojem pro hodnocení energetické náročnosti je PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOVY.
Hlavním smyslem Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) je snížení spotřeby energie budov. Optimalizováním návrhu budovy lze dosáhnout značných úspor energií což je výhodné jak z hlediska provozních nákladů pro uživatele, tak pro snížení zátěže životního prostředí. Důležité je rovněž snížení spotřeby neobnovitelné energie (uhlí, jaderná energie, zemní plyn...). Toto hledisko je důležité zejména z hlediska energetické bezpečnosti celé Evropské Unie, jež je ve značné míře závislá na dodávkách paliv z politicky nestabilních regionů.
Z hlediska účelu se Průkaz energetické náročnosti budovy vypracovává zejména:
- při výstavbě nových budov
- při rekonstrukcích (větší změna dokončené budovy)
- při prodejích nebo pronájmech budov, případně ucelených částech budov (např. bytové jednotky)
Při vypracování průkazů energetické náročnosti budov se řídíme filozofií, že správně vypracovaný průkaz není jen pouhým "nutným byrokratickým zlem" , ale vzniká při vzájemné komunikaci s vlastníkem nebo stavebníkem (projektantem) budovy a optimalizuje budovu z hlediska snížení provozních nákladů, úspor potřebných energií, při zachování maximální kvality vnitřního prostředí.